10 krokov k ideálnemu účesu

09.07.2020

Nasledujúcich desať krokov Vám pomôže nájsť účes, ktorý je pre Vás ideálny. Pripravte si papier a pero a začnite s analýzou svojich vlasov.
Krok 1: Začnite pomaly, so základnými úvahami. Koho vidíte, keď sa pozriete do zrkadla? Ako dlho už nosíte tento účes? Dokážete si predstaviť zmenu? Prajete si v hĺbke duše byť niekým iným? Existuje nejaká stránka vašej osobnosti, ktorú by ste chceli prežívať intenzívnejšie?
Možno sa vo vás energická žena len skrýva pod fádnymi dlhými vlasmi. Vezmite si k ruke pár časopisov a vystrihnite z nich obrázky,, ktoré zodpovedajú vašej vysnenej predstave o sebe samej. Premýšľajte: Koho vo vás vidí váš partner? Ako ma vidí najlepšia priateľka? Hodí sa môj účes z doby pred piatich rokov stále k tej žene, ktorou som dnes?

Krok 2: Stanovte si svoj typ. Považujete sa za ženu milujúcu luxus? Alebo skôr odvážnu a nekomplikovanú? Alebo ste skôr opatrná?

Krok 3: Analyzujte svoj súčasný stav. Ako prebieha váš život? Ste spokojná so svojou súčasnou situáciou? Po čom vlastne túžite? Nekompromisná analýza vám môže pomôcť odstrániť staré predsudky voči vlastnej osobe. Môže sa stať, že sú pre vás oveľa dôležitejšie iné veci ako práve zmena typu. Možno už dlho plánujete redukčnú diétu alebo zmenu povolania. Buďte k sebe úprimné. Ide len a len o vás.

Krok 4: Pokúste sa realisticky popísať svoj súčasný vzhľad a určiť typ svojich vlasov. Ako odhadujete kvalitu svojich vlasov? Trápia vás nejaké problémy s vlasmi? Padajú vám? Mastia sa? Ste alergická na nejaké látky, napr. farby?


Krok 5: Oblečenie a osobný štýl sú dôležité na ceste za adekvátnym zovňajškom. Ste športový typ, ktorý má rád džínsy a tenisky? V tom prípade by vás mohlo zaťažovať všetko, čo potrebuje veľa starostlivosti a stylingu. Máte chuť dopriať si trošku luxusu? Vtedy by ste mali pomyslieť na nejaký variabilný účes, ktorý môže byť uvoľnený a prirodzený ale niekoľkými šikovnými gestami ho zvládnete ľahko upraviť. 


Krok 6: Prezrite si svoje proporcie medzi čelom, nosom a bradou. Čím sú vyváženejšie, tým kratšie vlasy môžete nosiť. Pre extrémne guľatú tvár by účes nemal byť veľmi priliehavý. Pre naopak veľmi podlhovastú tvár je dôležitá dĺžka strihu, aby vyrovnala nepriaznivé proporcie.
Okrem proporcií tváre je pre váš nový účes dôležitý pomer medzi krkom a ramenami. Ak máte veľmi dlhý krk alebo príliš silnú šiju, dá sa to zretušovať správnym strihom. Pramene vlasov v oblasti krku môžu dobre zakrývať plnú šiju, kým bohaté vlasy na temene pomôžu opticky "predĺžiť" krátky krk. Ak máte pekný krk a chcete ho zdôrazniť, vhodné účesy sú z krátkych vlasov a ak máte vlasy dlhé tak ich noste vyčesané.

Krok 7: V neposlednom rade by ste mali vziať do úvahy aj telesnú výšku a postavu. Často sa stáva, že malé ženy nosia príliš dlhé vlasy a vyzerajú ešte menšie. Alebo naopak vysoké ženy nosia vlasy príliš nakrátko, čím sa hlava opticky zmenšuje. Berte teda ohľad na svoju postavu aj keď len vo výnimočných prípadoch sú telesné proporcie v takom vzťahu, že sa určité priania ohľadne účesu nedajú realizovať.


Krok 8: Predbežnou úvahou pre váš nový strih by mala byť otázka, či ste "strihový typ" alebo "vlasový typ". Strihový typ s obľubou mení strih s neustále novými detailami a s chuťou experimentuje s rôznymi strihmi. Vlasový typ ukazuje rád vlasy v celej ich kráse a strih potrebuje vlastne len k úprave končekov.


Krok 9: Dôležitý bod, ktorý by ste nemala podceniť je zoznam účesov, ktoré sa vám ani trošku nepáčia alebo stylingov, ktoré ste vyskúšala ale zavrhla. Je možné, že vám kaderník doporučí práve ten účes, ktorý sa vám na vás nepáči, len preto, že je práve in. Pokojne si trúfnite povedať nie a majte na pamäti že rozhoduje váš vkus a vaše preferencie.


Krok 10: Keď vyjdete z týchto úvah, dokážete už čosi povedať o spôsobe zmeny, ktorú pre seba považujete za ideálnu a rozhodnete sa. Často to sú len maličkosti - o pár centimetrov zastrihnuté vlasy, zmena farby, trvalá pre dosiahnutie vysnenej hrivy alebo zmena z dlhých vlasov na polodlhé, ktoré vašim vlasom dovolia sa plne rozvinúť. Premeňte svoje nápady na činy, nezáleží na tom, či doma v kúpeľni alebo u kaderníka. 


Možnože vaša prvá zmena je len prvým krôčkom k celkovej zmene vášho štýlu.