8 chýb pri starostlivosti o kučeravé vlasy

12.07.2020

Ak máte kučeravé vlasy, určite viete, že starostlivosť o ne môže byť občas tvrdým orieškom. Na rozdiel od rovných alebo mierne zvlnených typov vlasov, kučeravé so sebou často nesú špecifické problémy, ako napríklad zvýšené lámanie vlasov krepovitosť a suchosť. Áno, ten boj je skutočný a prirodzený - chápeme to. Preto sme sa spoľahli na rady odborníkov a pripravili sme pre vás prehľad najbežnejších chýb pri starostlivosti o kučeravé vlasy a o tom, čo môžete urobiť, aby ste im zabránili a udržali ich poslušné, lesklé a neporušené!

Chyba č. 1: Nadmerné umývanie vlasov

Síce je frekvencia umývania vlasov závislá u každého od mnohých faktorov (hydratácia pokožky a vlasov, tvorba mazu, pravidelnosť fyzickej aktivity) odporúča sa, aby kučeravé typy umývali vlasy šampónom čo najmenej. Takéto vlasy vyslovene potrebujú, aby ich prirodzená hydratácia a maz zostali v rovnováhe a pokiaľ sú šampónované príliš často, môžu vysychať a následne sa poškodiť a lámať. Najlepšie výsledky dosiahnete, keď budete vlasy umývať iba raz alebo dvakrát týždenne.

Chyba č. 2: Vynechanie kondicionéra

Kučeravé a ondulované typy vlasov majú sklon k dehydratácii, matnému vzhľadu a krehkým končekom, a preto je dôležité udržiavať vlasy vyživené a eliminovať suchosť. Inými slovami: nevynechávajte kondicionér! Hydratačný kondicionér, ktorý je špeciálne navrhnutý pre kučeravé vlasy - napríklad X-curly elixír na kučeravé vlasy alebo X-curly vyhladzujúca emulzia od Farmaganu, pomôže zaistiť zdravú dávku hydratácie, výživy a ochrany, ktorú vaše vlasy nedokážu získať iba zo šampónu. Určite sa zamerajte na ingrediencie, ako kokosový olej, hydrolyzovaný kolagén, bambucké maslo, avokádový olej a aloe vera.

Chyba č. 3: Príliš dlhá doba pred použitím stylingových produktov

Pokiaľ ide o kučeravé vlasy, čím skôr prejdete k úprave a stylingu, tým lepšie. Odporúča sa použiť tieto produkty, zatiaľ čo  sú vlasy vlhké a predtým, než sa začnú "krepatieť". Ak budete čakať príliš dlho, vlasová kutikula môže zdrsnieť a spôsobiť, že sa vaše kučery rozstrapatia a stanú sa nedefinovanými. Pri nanášaní produktov nezabudnite na jemné zaobchádzanie (najlepšie spojenými dlaňami) s kučerami, najmä s tými krehkejšími, ktoré majú tendenciu sa najviac poškodiť.

Chyba č. 4: Fúkanie vlasov nesprávnym spôsobom

Sušenie vlasov horúcim vzduchom je zvyčajne najlepšou voľbou pre ženy s kučeravými vlasmi. Znamená to však, že by ste nemali zabúdať na použitie difúzera, ktorý eliminuje množstvo priameho tepla a silného vzduchu dopadajúceho na pramene. Použitím difúzera zabránite prílišnému pohybu vlasov a ich zamotávaniu, čím vznikne menšie trenie a tým menej krepovitosti.

Chyba č. 5: Vynechávanie bezoplachového kondicionéra

V tomto prípade nestačí vyživiť vlasy len počas ich umývania.Takto štrukturované vlasy potrebujú dlhotrvajúcu hydratáciu a ochranu, a preto sa dôrazne odporúča, aby ste investovali do kondicionéra, ktorý po umytí vlasy nezaťaží (tzv. leave - in). Okrem toho, že vlasom dodá dlhotrvajúcu vlhkosť a výživu, okolo prameňov vytvorí ochrannú bariéru, ktorá pomáha vlasy chrániť pred krepovitosťou, "rozlietanosťou", lámaním a poškodením UV žiarením. 

Chyba 6: Používanie kefy na rozmotanie

Ak by ste si z tohto článku mali odniesť len jednu radu, potom nech je to táto: nikdy sa nesnažte kefou rozčesať či rozmotať vlasy kým sú ešte vlhké. Použitie kefy s jemnými ihličkami je na štuktúrovaných vlasoch najjednoduchší spôsob, ako narušiť kučery a teda vytvoriť  jeden veľký chaos. Namiesto toho skúste vlasy jemne prečesať a rozmotávať kučery už počas umývania, pri použití balzamu. Pomocou hrebeňa so širokými zubami naneste kondicionér do celej dĺžky vlasov, pričom sa uistite, že postupujete od končekov ku korienkom, až kým neodstránite všetky zamotané miesta. Akonáhle sú vaše vlasy opláchnuté, mali by ste sa vyhnúť česaniu alebo rozčesávaniu vlasov (dokonca aj prstami).

Chyba č. 7: Používanie produktov obsahujúcich sulfáty

Tak ako vždy zdôrazňujeme, aby ste sa vyhýbali produktom obsahujúcim sulfáty (čistiace zložky. ktoré v šampónoch vytvárajú bohatú penu), je to obzvlášť dôležité, keď ide o kučeravé vlasy. Sulfáty dehydratujú vaše pramene a spôsobujú ich krehkosť. Odporúčame vyberať si produkty na báze hydratácie, ktoré vlasy vyživujú bez toho, aby ich zbavovali prirodzených olejov.

Chyba č. 8: Nechránenie vašich vlasov počas spánku

Môže sa to zdať trochu náročné z dlhodobého hľadiska, no ochrana vlasov počas spánku je v skutočnosti rozhodujúcim krokom v starostlivosti o kučeravé vlasy. Nezáleží na tom, aké drahé sú vaše obliečky, ich bavlnená tkanina je stále príliš tvrdá pre vaše jemné pramene. Bavlna tiež absorbuje prirodzené oleje vašich vlasov, čím narušuje ich hydratáciu. Skúste si vlasy zabaliť do hodvábneho šálu alebo spať na hodvábnej/ saténovej obliečke na vankúš, čo pomôže zachovať definíciu kučier a znížiť množstvo trenia, ktorému sú vystavené počas noci. Ráno, budú kučery hladké, lesklé a plné života!