Ako chrániť vlasy pred poškodením UV žiarením?

11.06.2020

UV žiarenie je pre vlasy rovnako škodlivé ako pre pokožku. Vlasy a ich štruktúra je veľmi komplikovaná a síce je presná stavba vlasu u každého rozličná, vlasy vždy potrebujú dôkladnú ochranu pred slnečným žiarením. Je vedecky dokázané, že aj v prípade dokonalého zdravia vlasov počas zimy, jari aj jesene, sú počas leta, kedy sú najviac vystavené slnku, vo veľkej miere náchylné na trvalé poškodenie. A pokiaľ sú vlasy farbené, je nutné o to viac dbať na ich ochranu kvôli riziku zničenia farby slnkom a aj inými faktormi. 

Dnes si ukážeme zopár tipov, ktoré vás ochránia pred poškodením vlasov a takisto niekoľko rád pre obnovu už poškodených vlasov.


1. Arganový olej

Vlasy sa pri vystavení UV žiareniu stenšujú a vysokou teplotou vysušujú. Ak si predstavíme, že sa priamo z pláže, po opaľovaní bez prikrývky hlavy, vyberiete do sprchy a vlasy si umyjete bežným šampónom, tak nie len pokožka, ale aj vlasy stratia výživu. To znamená, že vlasy sú ako Vaše telo po poriadnej prechádzke. Keď Vaše telo bude vystavené väčšiemu pohybu, tak bude potrebovať viac tekutín a aj výživy. Preto odporúčame jeden z našich produktov od spoločnosti Shot SOS arganový olej, ktorý svojimi antioxidačnými, zvláčňujúcimi a zvlhčujúcimi účinkami dokáže rekonštruovať celú dĺžku vlasov od korienkov, zaťaženými teplom, až po končeky, zaťaženými na priame vystavenie UV žiarenia. Vlasy kompletne zjemní a pripraví ich ďalšej námahe.

2.  Stop zložitej úprave vlasov

Áno, aj týmto spôsobom dokážete vlasy pripraviť na slnečné lúče. Fúkanie vlasov, kulmovanie alebo drdol dokážu vlasy poškodiť viac, ako sa môže zdať, a to najmä v lete. Pri vysokej teplote sa vlasy ničia, a to najmä trením, tvarovaním a aj každodennou úpravou. Vlasy sa na slnku doslova pália, čo vedie k ďalšiemu poškodeniu po dĺžkach aj na končekoch. No pokiaľ sú vlasy zopnuté do voľného chvosta, či rozpustené korienky nie sú zaťažované a vďaka minimálnej úprave sú chránené. Na nasledujúcich obrázkoch môžete vidieť pár kreatívnych nápadov, ktoré Vám budú minimálne ničiť štruktúru vlasov. 

3. Ochrana špeciálnymi produktami

Produkty vytvorené špecificky na ochranu vlasov a vlasovej pokožky pred UV žiarením, sú v lete určite tou najlepšou voľbou. Tím odborníkov vyvinul tieto produkty na základe tých najvhodnejších aktívnych ingrediencií, ktoré sa o vlasové vlákno a jeho štruktúru postarajú rôznymi spôsobmi. Vlas môže byť obalený do olejového obalu, ktorý neprepustí lúče ani slanú, či chlórovanú vodu, hydrolipidový film môže byť chránený balzamovou štruktúrou či iným krémom alebo sprejom, ktorý má SPF faktor a je určený špeciálne na vlasy. Záleží na individuálnych preferenciách, no základom je, že výrobok ochráni, posilní či pripravý vlasy na "stres" spôsobený letnými aktivitami. Ak hľadáte kvalitný a funkčný produkt, určite Vám dávame do pozornosti SOS & Protection Penovú masku s arganom od spoločnosti Shot, ktorá sa stala najlepším letným spoločníkov tisícok žien a mužov. Používa sa pred a po vystavení slnečnému žiareniu, regeneruje a chráni vlasy vďaka vysokému obsahu arganu a slnečných filtrov a zároveň ich chráni pred dehydratáciou spôsobenou vetrom, slnkom, morom a chlórom.  Je na mieste spomenúť, že má skutočne OSLŇUJÚCE účinky. 


 Ako vyživiť zničenú lipidovú vrstvu UV žiarením?

Najviac zničená vrstva od UV žiarenia, ktorá má zároveň najdôležitejšiu funkciu je lipidová vrstva. Tá sa počas leta teplom narúša a vytvára vlasy nepríjemné na dotyk. Pri raste vlasov teda ešte viac ruší štruktúru vlasu, čo sa odzrkadlí aj na končekoch. Končeky je preto potrebné pravidelne strihať. Vlasy však majú tendenciu sa nielen lámať, ale sa vcelku zlomiť, čo z dlhodobého hľadiska spôsobuje skracovanie vlasov. Vlas sa tým ešte viac poškodí a trvalo sa oslabí štruktúra pod lipidovou vrstvou. 

Produkty so zvýšenou výživnou schopnosťou, ktoré majú v sebe prírodné oleje sú najlepšou voľbou na silnú a produktívnu regeneráciu počas leta. Nižšie priložený zoznam obsahuje niektoré z olejov, ktoré dokážu zaručiť, že vlasy budú nielen hebké na dotyk, ale aj silné pre ďalší rast.

  • Olivový olej
  • Arganový olej
  • Kokosový olej
  • Mandľový olej
  • Ricínový olej

Ďalším typom regenerácie vlasového vlákna je keratínová kúra. Keratín tvorí 90% vlasovej štruktúry, závisí však aj od množstva vody a vlhkosti. Ak má vlas nedostatok vlhkosti, tak stráca keratín a tým sa vlas dokáže veľmi poškodiť. Keratínová kúra preto znova vyplní hrúbku vlasu. Vlasy potom vyzerajú lesklejšie, pevnejšie ale aj omnoho zdravšie. Táto procedúra však nie je najlacnejšia, a preto mnohokrát odporúčame siahnuť po kvalitnej maske na vlasy, ktorá dokáže urobiť (síce) krátkodobejšie ale ohromujúce výsledky.

Masky sú skvelým spôsobom na regeneráciu vlasov. Netreba zabúdať, že aj domáce masky dokážu priniesť oslnivé výsledky. Ak vlasy dostanú výživu so správnym pH v adekvátnom množstve, maska spraví celú robotu za vás aj za kaderníka. Nasledujúca domáca maska je určite jednou z nich.

Budete potrebovať:

  • 1 zrelý banán (ak sú vaše vlasy dlhé, tak 2 banány)
  • 2 lyžice olivového oleja alebo kokosového oleja
  • 2 lyžice medu
  • 1/2 šálky plnotučného mlieka (ak nie je k dispozícii, tak môžete použiť kokosové mlieko alebo jogurt)
  • 1 lyžica masla 

Banány popučte a suroviny zmiešajte v mixéri. Ak mixér nemáte, môžete suroviny vymiešať ručne. Všetky suroviny zmixujte do hladkej pasty bez hrudiek. Pasta by nemala mať hrudky kvôli rovnomernému pH. Neskôr masku naneste na vlasy od korienkov až po končeky. Vlasy dajte do kúpacej čiapky na 30 minút až hodinu, podľa potreby. Následne dôkladne zmyte vlasy a naneste na vlasy šampón (odporúčame naniesť šampón 2x, aby sa vlasy nelepili). Vlasy pre lepšie výsledky nekulmujte alebo nežehlite. 


Ak hľadáte niečo efektívnejšie, špecificky laboratórne vyvinuté a cielené na váš typ vlasov, neváhajte vyskúšať jednu z luxusných masiek, dostupných v našom e-shope:

Dúfame, že vám tieto letné rady pomôžu na ceste za vlasmi, po akých túžite!