Liečiť lupiny alebo Seboreu?

31.07.2020

Veľa z Vás sa už určite stretlo so suchou pokožkou hlavy alebo s lupinami, ale mali by ste vedieť určiť, či to naozaj bol ten problém, ktorý Vás postihol. Je veľmi dôležité aby sa tento problém určil správne a rýchlo začal liečiť. Ak ste si niekedy mysleli, že lupiny naozaj niečo spôsobuje, tak máte pravdu. Síce je táto téma pre vedcov veľkou záhadou, ale našťastie ju vieme vyriešiť. Na začiatok si poďme teda ukázať, čo sú lupiny a čo seborea. Potom si povieme ako ich liečiť.

Lupiny

Lupiny sú mŕtve bunky, ktoré sú nadbytočne produkované pokožkou hlavy. Pokožka ich potom vylučuje vo väčších skupinách a to spôsobuje tie biele kúsky kože pri korienkoch vlasov. Lupiny sa ale môžu rýchlo zameniť so suchou pokožkou hlavy, kedy sa tieto mŕtve bunky neudržujú v skupinách, ale iba pripomínajú biele bodky. 

Seborea

Za to seborea je už vážnejšia choroba, ktorá spôsobuje nie len žlté lupiny ale aj červené podráždené miesta pri pokožke hlavy. Ak by ste si ju pomýlili a liečili by ste ju tak ako lupiny, mohlo by to túto chorobu len zhoršiť.

1. Dermatológ

Tento krok je veľmi dôležitý, ak neviete isto, či sa stretávate s lupinami alebo so seboreou. Ak máte možnosť, choďte k dermatológovi a určí Vám Váš problém správne. Tento krok je ale aj pre tích, ktorí sú si istí, že majú problémy so seboreou. Seborea by sa nemala podceňovať. Dermatológ musí určiť, v akom ste štádiu seboreitického poškodenia pokožky. 

2. Špeciálne šampóny

Niekedy aj takýto krok môže celú liečbu úplne zmeniť. Šampóny na seboreu, či šampóny na lupiny dokážu pomôcť už po pár umytiach a odstrániť Váš problém bez pochybností. Tieto šampóny obsahujú látky, ktoré Vaše vlasy navrátia do pôvodného stavu. Lenže je veľmi dôležité, aby ste sa tohoto problému zbavili navždy, a preto je prevencia takisto dôležitá ako liečba. Dole Vám ponúkame zopár skvelých produktov na liečenie lupín, ktoré Vám nie len pomôžu, ale aj budú Vaše vlasy vyživovať.

3. Šampón s čistým čajovníkovým olejom

Zopár kvapiek čajovníkového oleja do každého šampóna može dokázať zázraky, ak je pokožka ešte stále príliš suchá. Tento olej pracuje na čisto prírodnej báze a reaguje pre pokožku ako stimulát. Ak je možné, tento olej veľmi odporúčame pre lepšie fungovanie pokožky, pretože pokožka hlavy funguje tak, že vstrebe všetko čo sa jej dotkne, a preto by ste mali byť veľmi opatrní.

4. Menej stylingových produktov a fénovania

Tento krok nie je niekedy možný, ale aj menej laku na vlasy pomôže pokožke sa rýchlejšie obnoviť. Tieto produkty veľmi vysušujú pokožku, a to až tak, že niekedy môže spôsobiť nielen problémy s pokožkou hlavy, ale aj s pokožkou okolo hlavy. Jej svrbenie je jej indikátorom.

5. Pitie vody

Veľa z Vás už počulo, že pitie vody pomáha k zdraviu, ale tak isto pomáha aj k vyliečeniu. Voda týmto spôsobom rozprúdi krv, a tým viac vyživí pokožku hlavy. Rast vlasov, či aj ich hebkosť bude takisto spôsobovať voda. Samozrejme, ale pitie nezdravého množstva vody (4l a viac) dokáže viac ubrať ako pomôcť. Preto odporúčame si sledovať koľko litrov vody za deň vypijete.

Dúfame, že ste sa týmto článkom dostali k potrebným informáciám k zdraviu Vašich vlasov.