Panthenol - magická ingrediencia

15.06.2020

Čo je panthenol?

Panthenol je chemická látka vyrobená z kyseliny pantoténovej, známej tiež ako vitamín B-5. Môže byť organický aj syntetický. Používa sa ako prísada do rôznych kozmetických výrobkov po celom svete. Kyselina pantoténová sa vyskytuje v mnohých potravinách a preto je súčasťou našej každodennej stravy. Navyše je veľmi pravdepodobné, že ste za posledných 24 hodín použili nejaký kozmetický výrobok s panthenolom.

Panthenol má pri izbovej teplote formu bieleho prášku alebo priehľadného oleja. Na zozname ingrediencií môže byť zobrazený pod jedným zo svojich názvov ako:

dexpanthenol

D-pantotenylalkohol

butanamid

alkoholový analóg kyseliny pantoténovej

provitamín B-5

Keď sa panthenol absorbuje v tele, stáva sa vitamínom B-5.

Kozmetické výrobky

V kozmetike výrobcovia často používajú panthenol ako zvlhčovač. Je však tiež súčasťou mnohých kozmetických prípravkov, ktoré majú zmäkčujúce, upokojujúce a nedráždivé účinky. Pomáha tiež pokožke vytvárať bariéru proti podráždeniu a strate vody.

Vitamín B-5 je nevyhnutný pre zdravú výživu, pokožku a vlasy. Panthenol nájdete aj v dekoratívnej kozmetike, ako rúž, make-up, alebo dokonca riasenka. Panthenol sa tiež vyskytuje v krémoch určených na ošetrenie po uštipnutí hmyzom, reakcii na jedovaté brečtany a dokonca aj na vyrážky z plienok. Národné centrum pre biotechnologické informácie uvádza panthenol ako prostriedok na ochranu pokožky s protizápalovými vlastnosťami. Môže pomôcť zlepšiť hydratáciu, elasticitu a hladký vzhľad pokožky. Upokojuje tiež: červenáú pokožku, zápal, malé ranky alebo vriedky, ako sú štípance alebo podráždenie holením. Panthenol pomáha pri hojení rán, ako aj pri iných podráždeniach pokožky, ako napr. ekzém.


Vlasové výrobky

Medzi výrobky na starostlivosť o vlasy patrí panthenol medzi TOP zložky, vďaka schopnostiam dodávať vlasom: lesk, hebkosť, pevnosť. Môže tiež pomôcť chrániť vlasy pred poškodením zo stylingových výrobkov alebo vonkajšieho prostredia, tým že vo vlasoch udrží vlhkosť. Na základe štúdie bolo zistené, že panthenol môže pomôcť spomaliť a zamaskovať vzhľad rednúcich vlasov. V nechtoch sa nachádzajú keratínové proteíny, rovnako ako vo vlasoch a preto panthenol dokáže posilniť aj nechty, tým že ich hydratuje a zabráni lámaniu. 

Línia Farmagan BIOACTIVE REPAIR obsahuje veľké množstvo panthenolu, ktorý preniká do hlbších vrstiev vlasu, kde ho obnovuje, dodáva mu celistvosť a vyživuje jeho štruktúru.